اهمیت اندازه ‌گیری قند خون | بیماری

در مریضی دیابت؛ قند خون،هموگلوبین و فشار خون باید به طور مرتب کنترل شه.

اهمیت اندازه گیری مرتب قند خون در منزل چیه؟

همونجوریکه قبلاً گفته شد تغذیه درست، ورزش ، کنترل روزانه قند خون و مصرف داروها از اجزای اصلی درمان دیابت هستن.

دستگاه های اندازه گیری قند خون یا " گلوکومترها"، به افراد دیابتی و پزشکان این امکان رو می بدن تا بتونن به تنظیم این اجزا بپردازند. شاید بشه درمان دیابتِ بدون اندازه گیری مرتب قند خون رو، به رانندگی در جاده با چشمون بسته تشبیه کرد.

اهمیت به کار گیری گلوکومتر در پیشگیری از مشکلات دیابت مخصوصاً در دیابت نوع ۱ در تحقیقات زیادی به اثبات رسیده. این تحقیقات نشون دادن که در افراد دیابتی که قند خونشون رو به طور مرتب اندازه می گیرند و از نتیجه این آزمایشات واسه تنظیم روش درمانی خود استفاده می کنن، مشکلات دیابت به راه قابل توجه ای کمتر دیده می شه.

آزمایش هموگلوبین A1C چیه و چه اهمیتی داره؟

آزمایش هموگلوبین A1C که به صورت درصد بیان می شه، نشون می دهد که در طول ۳- ۲ ماه گذشته چند درصد از هموگلوبین خون (که یکی از پروتئینای موجود در گلبولای قرمزه)، با قند ترکیب شده.هر چی این درصد بالاتر باشه، نشون دهنده اینه که معدل قند خون طی ۳-۲ ماه پیش بالاتر از حد طبیعی بوده. این آزمایش وسیله بسیار خوبی واسه اراده کردن در مورد موفقیت روش درمانی فعلی می باشه.

مقدار قابل قبول هموگلوبینA1C زیر ۸ و ً زیر ۷ درصده.آزمایش هموگلوبین A1C رو باید ً هر ۳ ماه یا بیشترین حد هر ۶ ماه یه بار انجام داد.

تحقیقات زیادی نشون دادن که نگه داشتن هموگلوبین A1Cزیر ۷ درصد، نه فقط از پیدایش مشکلات دیابت در چشما، کلیه ها و اعصاب جلوگیری می کنه، بلکه حتی در صورت وجود این مشکلات باعث بهتر شدن اونا شده و از پیشرفت شون جلوگیری به عمل می آورد.

 

 

منظور از اصطلاح "کنترل سختگیرانه دیابت" چیه؟

کنترل سختگیرانه دیابت روشیه که در اون ۵ پایه اصلی درمان دیابت؛ یعنی آموزش، کنترل روزانه، تغذیه درست ، فعالیت جسمی و داروها به طور هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد و لازمه اون مشارکت فعال فرد دیابتی در طرح درمانی ارائه شده به وسیله "تیم مراقبت از دیابت" شامل دکتر معالج، پرستار آموزش دیده و متخصص تغذیه می باشه. یکی از ملزومات این روش انجام آزمایشات تکراری قند خون در منزل و به کار گیری یافته های اونا در تنظیم داروها و چگونگی تغذیه و فعالیت بدنی می باشه.

با وجودی که روش کنترل سختگیرانه دیابت ممکنه در اول مشکل و پُر هزینه به نظر برسه، ولی دارای یافته های بسیار عالی در مورد بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی و پیشگیری از مشکلات دیابت (که خود بسیار هزینه بر هستن) می باشه. انجام تزریقات زیاد انسولین (دست کم ۴ بار در روز) یکی از راه های مشهور انسولین درمانی در کنترل سختگیرانه دیابت، مخصوصاً دیابت نوع ۱ه.

اهمیت کنترل فشار خون در افراد دیابتی چیه؟

تحقیقات جدید نشون دادن که اهمیت کنترل فشار خون بالا در افراد دیابتی به خاطر پیشگیری از مشکلات دیابت به اندازه اهمیت کنترل قند خون است.

بخاطر این دیابتیا باید فشار خون خود رو به دقت کنترل کنن.

فشار خون ایده آل واسه این افراد شامل فشار ماکزیمم کمتر از ۱۳۰ و مینیمم کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه س.

عوامل دیگری که به کنترل بهتر فشار خون کمک می کنن عبارتند از: 

کاهش وزن  (در صورت وجود چاقی)، کاهش مصرف نمک،  ورزش مرتب، ترک سیگار  و مصرف نکردن الکل.

ادامه داره…

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو